ФИЛОЗОФСКИ ТЕАТАР

Зашто нас могућност непрестаног избора у капитализму није учинила срећнима и како је идеја слободе избора постала тиранија избора? Шта нас тера да "убијамо" оно што највише волимо и да ли морамо стално да желимо оно што нам је недоступно? Да ли живимо у време константне анксиозности, антидепресива и насиља питајући се ко је за то заправо одговоран? Да ли је анксиозност ултимативна препрека срећи?  Колико нас је као појединце преобликовала пандемије корона вируса и да ли смо после ње у друштвеном смислу постали још пасивнији и мање солидарни? Када и како у времену пост-истине који је одређен константним приливом информација и дезинформација одбијамо да нешто сазнамо, када је боље од нас да нешто не знамо и зашто некада желимо да не знамо? Ово су само нека од питања која ће се покренути у разговору са ауторком на Филозофском театру.

Рената Салецл је словеначка филозофкиња и социолошкиња која припада покрету теоријске психоанализе. У свом раду спаја право, криминологију и психоанализу, с посебним фокусом на анализу односа између позног капитализма који уздиже „могућност избора“ и наглашених осећања анксиозности и кривице код постмодерних субјеката.

Ауторка је више књига, од којих су најзначајније: (Пер)верзије љубави и мржње (Психополис, 2014 [1998]), О анксиозности (2004), Тиранија избора (Архипелаг, 2014, [2010]) и Страст за незнањем (ФМК књиге 2023).