Мешовити хор Академског културно-уметничког друштва Универзитета у Новом Саду ,,Соња Маринковић“ основан је крајем 1961. године, као прва секција Друштва. Академска средина, традиција и углед Хора доприносе потврђивању његових високих уметничких домета, освајањем престижних награда на многобројним домаћим и међународним фестивалима и такмичењима.

 

Основни циљеви Хора су окупљање талентованих певача, чување и неговање световне и духовне хорске уметности домаћих и страних аутора, развијање културе, уметности и уметничког аматеризма, учествовање на свечаностима, такмичењима и другим јавним наступима. При остваривању ових циљева посебно се води рачуна о стручној музичкој надградњи певача и развијању грађанске свести и академског живота, уз тежњу ка успостављању квалитетне хорске сцене у Новом Саду. Томе су својим умећем и залагањем допринели неки од најеминентнијих хорских диригената и музичких педагога: Матија Пајор, Мирко Хаднађев, Војислав Илић, Имре Топлак, Хилда Пуцаревић, Нада Павлов, Татјана Остојић, Данијела Ходоба Леш, Јасмина Нешковић и други. Осим савремене хорске музике која представља значајан сегмент репертоара, хор изводи и дела других епоха и стилова тежећи ка томе да свако извођење што аутентичније одрази дух времена у ком је дело настајало. Неговање музике домаћих композитора и баштињење домаћег хорског идентитета представља важну ставку у програму деловања хора.

 

Од јануара 2015. године Мешовитим хором руководи диригенткиња Дуња Деурић, те хор добија сасвим нову уметничку физиономију коју, осим вокалне надградње, карактерише и увођење сценског покрета и других драмских израза, ради употпуњавања аудио-визуелног искуства, што хорска уметност заправо и јесте. У својој богатој историји, хор је награђиван на свим домаћим и великом броју међународних хорских фестивала и такмичења, а последњих пет сезона посебно су обиловале признањима. У септембру 2016. године Хор је проглашен за Победника натпевавања на најпрестижнијој домаћој хорској манифестацији, међународном фестивалу „51. Мокрањчеви дани“ у Неготину, а у августу 2019. године хор је постигао највећи успех у својој готово шездесетогодишњој историји освојивши златну медаљу на ,,Европским хорским играма'' и златну медаљу на такмичењу ,,Гранд Приx оф Натионс’’. Оба такмичења одржала су се у Гетеборгу (Шведска), где је ,,Соњин” хор био једини представник Србије, а златне медаље Хору су омогућиле директну квалификацију за ,,Светске хорске игре'' и ,,Гранд Приx оф Натионс’’ у два града у Белгији.