Повод за разговор је нова књига Филипа Балуновића "Беда људских права - пандемија, десница и наука као ново поље политичке борбе" коју је недавно објавио Факултет за медије и комуникације.
Књига пролази кроз кратку историју људских права, проблематизује домете ослањања на људска права као оквира за политике еманципације, и указује на неочекиван развој догађаја током пандемије, у ком су актери са политичке деснице противљење епидемиолошким мерама и вакцинама заснивали управо позивајући се на људска права.
Поред тога разговор ће се водити и на тему политичког неповерења, наопаке логике "мањег зла", теорија завере и поставиће се питање да ли је у данашњем свету могуће на глобалном нивоу замислити напуштање неолибералне парадигме или пак убрзано идемо у правцу еколошке и(ли) нуклеарне катастрофе.
Филип Балуновић је научни сарадник на Институту за филозофију и друштвену теорију Универзитета у Београду и доцент на Факултету за медије и комуникације. Према образовању је политиколог и социолог, према ономе што пише и начину на који промишља, политички филозоф.
Основне студије завршио је 2011. године на Факултету политичких наука у Београду. Први мастер из области Европских студија и међународних односа стекао је 2013. године на Европском институту у Ници и на Билги Универзитету у Истанбулу. Други мастер из домена људских права и демократије завршио је на универзитетима у Сарајеву и Болоњи 2015. године. Докторирао је 2020. године на Scuola Normale Superiore у Фиренци, на тему социологије друштвених покрета. Као гостујући истраживач, боравио је на универзитетима у Ливерпулу, Копенхагену, Љубљани, Ријеци и на Универзитету Хумболт у Берлину. Аутор је монографије „Белешке са слободе" (Медитеран, 2014), као и неколико научних радова из области социологије друштвених покрета. Шире од тога, истраживачка и теоријска интересовања захватају области политичке филозофије, марксизма и пост-марксизма, критичке теорије, идентитета и класичне политичке теорије.
Оцените - укупно гласова 0