Zlakusanka - ein Technosalon für Kammerensemble und Live-Elektronik je spoj akustičnog koncerta i tehno događaja.

Kompozicija Zlakusanka je napisana za kamerni ansambl i živu elektroniku, a na organski i intuitivan način spaja dva sasvim različita tipa muzike. Akustični ansambl se za vreme izvođenja softverski obrađuje na takav način da se jasno čujna veza sa akustikom gubi i rezultat je muzika koja po svim svojim karakteristikama liči na digitalno stvoren tehno.

Zlakusanka čvrsto pripada muzici 21. veka i trenutnom vremenu, ali sa druge strane ostaje verna nasleđu tradicionalnih muzičkih formi, tačnije - tekovinama stare balkanske muzičke tradicije, zatim paganskom ekspresionizmu, avangardi druge polovine XX veka i američkom minimalizmu, spajajući ono što na prvi pogled izgleda nespojivo sa poetikama autora elektronike kao što su: Monolake, Rrose i Lucy.

Kako bi imersivnost koncerta bila kompletna tokom izvođenja kompozicije, ambijent prostora koji nije primarno namenjen tehno zurkama se privremeno pretvara u klub, detaljno osmišljenim VJ-ingom i oblikovanjem svetla.

Ovaj projekat dobio je podršku od strane vlade Švajcarske, u okviru projekta “Kultura za demokratiju”, koji sprovodi Hartefakt fond.

 

Reč autora:

U trenutku pisanja ovog projekta, do mene je stigao klip od dragih, divnih prijatelja koji žive u Berlinu. Obrazovanih i ostvarenih ljudi, na doktorskim studijama različitih struka, koji su istinski konzumenti kulture i zaneseni zaljubljenici u umetnost. Na klipu sam mogao da prepoznam o čemu se radi, ali mi je trebalo malo vremena da zaista razumem. Naime, Berlinska filharmonija je održala dvodnevni festival tehno muzike, tokom kojeg je foaje Filharmonije bio pretvoren u veliki plesni podijum. Odmah sam se setio i podatka da jedan od najpoznatijih tehno klubova na svetu, berlinski Berghain, spada u istu kategoriju poreskih obveznika visoke kulture kao ista ta Berlinska filharmonija. A obe institucije je u tom trenutku povezivao - tehno. Tokom mojih odlazaka u posetu baš tim prijateljima, često sam se prisećao reči ,,Beograd je svet” i uvek se pitao kada će to biti ,,svet”. Ovaj projekat je moja želja da se to obistini.